top of page

Smotrnost uvedbe drugega bloka jedrske elektrarne v Republiki Sloveniji: primerjava jedrske energije z alternativnimi viri in njen manj invaziven vpliv na okolje

Pripravil: Igor Grofelnik


Abstrakt

Namen tega prispevka je analizirati smotrnost uvedbe drugega bloka jedrske elektrarne v Republiki Sloveniji, z osredotočanjem na okoljske, ekonomske in družbene vidike jedrske energije v primerjavi z alternativnimi viri, kot so sončna, vetrna in hidroenergija. V raziskavi smo uporabili analizo življenjskega cikla (LCA) ter primerjali energetsko učinkovitost, emisije CO2, rabo zemljišč in stroške za posamezne vire energije. Rezultati kažejo, da je jedrska energija eden izmed najučinkovitejših nizkoogljičnih virov z minimalnimi emisijami CO2 in majhnim vplivom na rabo zemljišč, čeprav ostaja izziv pri ravnanju z radioaktivnimi odpadki. V primerjavi z obnovljivimi viri energije jedrska energija zagotavlja stabilno proizvodnjo električne energije, ki ni odvisna od vremenskih razmer, kar jo postavlja v ključno vlogo za energetsko stabilnost Slovenije. Prispevek poudarja, da bi uvedba drugega bloka jedrske elektrarne pomembno prispevala k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in zagotavljanju trajnostne energetske prihodnosti države.


Ključne besede

Jedrska energija, drugi blok jedrske elektrarne, okoljski vpliv, analiza življenjskega cikla, emisije CO2, obnovljivi viri energije, trajnostna energija, Slovenija, energetska stabilnost.



1. Uvod


Energetske potrebe Slovenije in vloga jedrske energije v obstoječem energetskem sistemu

Republika Slovenija se, podobno kot druge evropske države, sooča z vedno večjimi izzivi na področju zagotavljanja stabilne in trajnostne oskrbe z energijo. Globalni prehod na nizkoogljične vire energije, skupaj z rastjo povpraševanja po energiji, zahteva premislek o dolgoročnih strategijah, ki bodo omogočile energetsko varnost ter obenem zmanjšale negativne vplive na okolje. Slovenija ima trenutno raznolik energetski miks, v katerem pomembno vlogo igra jedrska energija. Jedrska elektrarna Krško (NEK), ki obratuje že od leta 1981, zagotavlja približno 36 % vse proizvedene električne energije v državi (Ministrstvo za infrastrukturo, 2022). Njena vloga je ključna za stabilnost oskrbe z elektriko, zlasti v kontekstu zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

Jedrska energija je znana po svoji zanesljivosti, saj je sposobna zagotavljati stalno, t. i. bazno obremenitev, neodvisno od vremenskih pogojev, ki močno vplivajo na proizvodnjo iz obnovljivih virov, kot sta vetrna in sončna energija. Zaradi tega predstavlja jedrska energija strateško pomemben vir, ki bi lahko pomagal Sloveniji doseči cilje podnebne nevtralnosti do leta 2050, kot je določeno v evropski podnebni in energetski politiki (European Commission, 2021).


Pomen diverzifikacije virov energije zaradi energetske varnosti in trajnosti

Diverzifikacija virov energije je nujna za zmanjšanje odvisnosti od uvoženih fosilnih goriv, kot sta nafta in zemeljski plin, ki predstavljata okoli 25 % slovenskega energetskega miksa (Agencija za energijo, 2021). Naraščajoča nestanovitnost cen fosilnih goriv, geopolitične napetosti in zmanjševanje zalog naravnih virov poudarjajo potrebo po iskanju dolgoročno trajnostnih in zanesljivih energetskih rešitev. Hkrati je Slovenija zavezana zmanjševanju emisij toplogrednih plinov, kar je v skladu z nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom (NEPN), ki predvideva večji delež obnovljivih virov energije (OVE) ter nadaljnjo uporabo nizkoogljičnih virov, kot je jedrska energija (Ministrstvo za infrastrukturo, 2020).

V tem kontekstu je smotrnost gradnje drugega bloka jedrske elektrarne (NEK2) očitna, saj bi ta projekt omogočil nadaljnje zmanjševanje uvoza energije, povečal energetsko neodvisnost in zmanjšal emisije CO2. S tem bi Slovenija pomembno prispevala k doseganju svojih podnebnih ciljev ter povečala stabilnost oskrbe z energijo.


Razprava o glavnih okoljskih vprašanjih in izzivih z alternativnimi viri energije

Obnovljivi viri energije, kot so sončna, vetrna in hidroelektrična energija, imajo nesporne prednosti, saj so nizkoogljični in trajnostni viri. Vendar pa se pri implementaciji teh virov pojavljajo določeni izzivi, predvsem zaradi njihove narave, ki je odvisna od vremenskih razmer, kar vpliva na zanesljivost oskrbe. Vetrne turbine in fotovoltaični sistemi zahtevajo velika območja zemlje, kar lahko vodi do degradacije ekosistemov in spremembe krajinske podobe (Hernandez et al., 2015). Poleg tega vetrne turbine pogosto povzročajo hrupno onesnaževanje in negativno vplivajo na prostoživeče živali, zlasti na ptice in netopirje (Thaxter et al., 2017).

Sončne elektrarne, čeprav čiste v smislu proizvodnje energije, zahtevajo pridobivanje materialov, kot so silicij in redke kovine, ki imajo pomembne okoljske vplive, kot so degradacija tal in onesnaženje vode med postopki rudarjenja (Zhao et al., 2022). Hidroelektrarne, ki v Sloveniji predstavljajo znaten delež proizvodnje električne energije, pa so povezane z vplivi na rečne ekosisteme, vključno s spreminjanjem naravnega pretoka rek in izgubo biotske raznovrstnosti (Poff et al., 2017).

V nasprotju s tem ima jedrska energija relativno majhen vpliv na rabo zemljišč in naravne ekosisteme, saj omogoča veliko proizvodnjo energije na majhnem območju. Emisije CO2 med obratovanjem so skoraj zanemarljive, saj jedrske elektrarne ne uporabljajo fosilnih goriv (Fthenakis & Kim, 2007). Poleg tega sodobni jedrski reaktorji druge generacije zagotavljajo višje ravni varnosti in zmanjšujejo tveganje nesreč, kar postavlja jedrsko energijo v konkurenčen položaj glede na okoljski odtis.


Utemeljitev potrebe po uvedbi drugega bloka nuklearne elektrarne v Sloveniji

Zaradi vse večje potrebe po zmanjševanju emisij CO2, hkrati pa zagotavljanja energetske varnosti in stabilnosti oskrbe, predstavlja uvedba drugega bloka jedrske elektrarne (NEK2) smotrno rešitev za prihodnost Slovenije. Varnost, zanesljivost in nizki emisijski odtis jedrske energije so v tem trenutku ključni dejavniki za zagotavljanje trajnostne energetske prihodnosti. Z uvedbo drugega bloka bi Slovenija ne le okrepila svojo energetsko infrastrukturo, temveč tudi povečala svojo odpornost na globalne energetske krize in prispevala k dolgoročnim podnebnim ciljem (OECD Nuclear Energy Agency, 2021).

Jedrska energija ima še eno ključno prednost pred drugimi viri – omogoča stabilno proizvodnjo električne energije, neodvisno od vremenskih pogojev, kar predstavlja pomembno prednost v energetsko vedno bolj nepredvidljivem svetu. Razvoj jedrske tehnologije napreduje in novi reaktorji so vse bolj učinkoviti in varni, kar dodatno potrjuje smiselnost tovrstnih naložb.


Cilji članka

Glavni cilj tega članka je oceniti smotrnost uvedbe drugega bloka jedrske elektrarne v Sloveniji, pri čemer bo osrednja pozornost namenjena primerjavi okoljskih vplivov jedrske energije z drugimi alternativami, kot so sončna, vetrna in hidroenergija. Članek bo preučil, kako bi uvedba drugega bloka prispevala k energetski stabilnosti in trajnostnemu razvoju, ter analiziral varnostne, družbene in ekonomske vidike jedrske energije.


2. Pregled literature


Pregled trenutnega stanja jedrske energije v Evropi in globalno

Jedrska energija predstavlja pomemben del globalne energetske mešanice in je ključen nizkoogljični vir električne energije. V Evropi so države, kot sta Francija in Finska, močno zavezane nadaljnji rabi jedrske energije, saj ta predstavlja osnovni vir električne energije z nizkimi emisijami. Francija, na primer, s svojimi 56 reaktorji proizvede približno 70 % svoje električne energije iz jedrskih virov, kar ji omogoča doseganje relativno nizkih emisij toplogrednih plinov (World Nuclear Association, 2022).

Globalno gledano jedrska energija še naprej igra pomembno vlogo v državah, kot so Združene države Amerike, Kitajska in Rusija, kjer jedrski reaktorji delujejo kot temeljni del energetskih sistemov. Jedrska energija zagotavlja stabilno oskrbo z elektriko v času, ko številne države zmanjšujejo svojo odvisnost od fosilnih goriv in iščejo rešitve za doseganje podnebnih ciljev. Po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je leta 2021 v svetu obratovalo 438 jedrskih reaktorjev v 32 državah, ki skupaj proizvajajo približno 10 % svetovne električne energije (International Atomic Energy Agency, 2021).

Vendar pa se države soočajo z različnimi izzivi pri nadaljnjem razvoju jedrske energije, predvsem zaradi visokih stroškov izgradnje, vprašanja varnosti, obvladovanja jedrskih odpadkov in političnih ter družbenih pomislekov. Kljub tem izzivom številne države razvijajo nove jedrske zmogljivosti, vključno z naprednimi reaktorji, ki obljubljajo večjo varnost, manj odpadkov in višjo učinkovitost.


Učinki jedrske energije na okolje v primerjavi z drugimi obnovljivimi viri

Jedrska energija je pogosto predstavljena kot trajnostna rešitev z majhnim okoljskim vplivom. Ena glavnih prednosti jedrske energije je izjemno nizka raven emisij CO2 med obratovanjem, kar jo postavlja ob bok sončni in vetrni energiji. Po oceni študij življenjskega cikla jedrskih elektrarn je bilo ugotovljeno, da jedrske elektrarne povzročajo približno 12 g CO2 na proizvedeno kilovatno uro (kWh), kar je primerljivo z vetrnimi elektrarnami (11 g CO2/kWh) in bistveno nižje od fosilnih virov, kot so plinske (450 g CO2/kWh) ali premogovne elektrarne (1000 g CO2/kWh) (Hawkins et al., 2013).

V primerjavi z drugimi obnovljivimi viri jedrska energija zahteva relativno majhno količino zemlje, kar pomeni manjši vpliv na naravne ekosisteme. Na primer, vetrne turbine in sončne elektrarne potrebujejo velika zemljišča za proizvodnjo električne energije, kar lahko povzroči degradacijo tal, fragmentacijo habitatov in vpliva na lokalno biotsko raznovrstnost (Hernandez et al., 2015). Jedrske elektrarne pa na drugi strani proizvajajo veliko več električne energije na enoto površine, kar zmanjšuje njihov vpliv na krajino.

Kljub tem prednostim jedrska energija ni brez izzivov. Eden glavnih okoljskih pomislekov je ravnanje z radioaktivnimi odpadki, ki predstavljajo dolgotrajno tveganje za okolje in zdravje ljudi. Sodobne tehnologije shranjevanja in obvladovanja jedrskih odpadkov so sicer napredovale, vendar popolna rešitev za dolgotrajno skladiščenje visoko radioaktivnih odpadkov še ni dosežena (International Atomic Energy Agency, 2020).


Analiza ključnih tveganj in koristi jedrske energije

Jedrska energija prinaša številne koristi, kot so visoka energetska gostota, nizke emisije CO2 in zanesljiva proizvodnja električne energije. Vendar pa obstajajo tudi pomembna tveganja, povezana z varnostjo in obvladovanjem jedrskih odpadkov. Nesreče, kot sta bila Černobil (1986) in Fukušima (2011), so v javnosti povzročile strah pred jedrsko energijo, čeprav so se ti incidenti zgodili zaradi kombinacije zastarele tehnologije, naravnih nesreč in človeške napake (IAEA, 2016). Sodobne jedrske elektrarne so zasnovane z večplastnimi varnostnimi sistemi, ki vključujejo pasivne varnostne mehanizme, kar zmanjšuje tveganje nesreč.

Koristi jedrske energije vključujejo tudi njeno sposobnost delovanja neprekinjeno (24/7), kar je pomembna prednost v primerjavi z viri, kot so vetrna in sončna energija, ki so odvisni od vremenskih razmer. Zaradi te zanesljivosti jedrska energija pogosto deluje kot stabilen temeljni vir energije v omrežjih z visokim deležem obnovljivih virov, kar prispeva k stabilnosti elektroenergetskih sistemov (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).


Pregled obstoječih študij o drugi generaciji in naprednih reaktorjih ter njihovem vplivu na okolje

Jedrska industrija je v zadnjih desetletjih doživela pomemben tehnološki napredek, predvsem z razvojem reaktorjev druge in tretje generacije, ki ponujajo višje ravni varnosti, večjo učinkovitost in manjšo proizvodnjo jedrskih odpadkov. Reaktorji druge generacije, ki predstavljajo večino današnjih jedrskih elektrarn, so zanesljivi, vendar se vse bolj razvijajo napredni reaktorji tretje in četrte generacije, ki imajo še izboljšane varnostne mehanizme, kot so pasivni sistemi hlajenja in zmanjšana možnost taljenja jedra (World Nuclear Association, 2021).


Napredni reaktorji, kot so hitri reaktorji (Fast Breeder Reactors) in talilni solni reaktorji (Molten Salt Reactors), imajo potencial za bistveno zmanjšanje količine visoko radioaktivnih odpadkov, saj lahko reciklirajo izrabljeno jedrsko gorivo. Poleg tega imajo takšni reaktorji sposobnost pridobivanja več energije iz manjše količine goriva, kar dodatno zmanjšuje potrebo po pridobivanju urana in obremenitev z odpadki (IAEA, 2020).

Okoljski vplivi naprednih reaktorjev so še vedno predmet raziskav, vendar študije kažejo, da bi lahko ta tehnologija znatno zmanjšala vpliv na okolje v primerjavi s sedanjimi jedrskimi elektrarnami, zlasti glede količine odpadkov in učinkovitosti rabe virov (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).


Primeri drugih držav, ki širijo jedrsko zmogljivost zaradi zmanjšanja ogljičnega odtisa

Več držav je v zadnjih letih začelo povečevati svojo jedrsko zmogljivost kot del strategije za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in zagotavljanje energetske neodvisnosti. Francija, na primer, ostaja vodilna jedrska sila v Evropi in je napovedala naložbe v nove jedrske reaktorje za povečanje proizvodnje energije z nizkimi emisijami (World Nuclear Association, 2022).

Tudi Kitajska hitro povečuje svoje jedrske zmogljivosti, saj jedrska energija igra ključno vlogo v njihovem načrtu za zmanjšanje odvisnosti od premoga in zmanjšanje emisij CO2. Do leta 2030 načrtuje Kitajska izgradnjo več kot 50 novih reaktorjev, kar bo znatno povečalo njen delež jedrske energije (International Atomic Energy Agency, 2021).

Podobno je tudi Finska začela širiti svojo jedrsko industrijo z gradnjo novih reaktorjev, kot je Olkiluoto 3, ki bo pomagal zmanjšati emisije in zagotoviti stabilno oskrbo z energijo. Finska se sooča z zahtevnimi zimskimi pogoji, kjer je zanesljivost jedrske energije ključna za ohranjanje stabilnosti oskrbe z električno energijo (OECD Nuclear Energy Agency, 2021).


3. Metode


Pristop k oceni energetske in okoljske učinkovitosti različnih virov energije

V tej raziskavi smo za oceno smotrnosti uvedbe drugega bloka nuklearne elektrarne v Sloveniji uporabili primerjalno analizo med jedrsko energijo in drugimi glavnimi viri energije, kot so sončna, vetrna in hidroenergija. Metoda je temeljila na oceni energetske učinkovitosti in okoljskega vpliva, pri čemer smo upoštevali emisije toplogrednih plinov, porabo virov (zemljišča, voda, energija) in vplive na biotsko raznovrstnost.

Za jedrsko energijo smo uporabili podatke iz obstoječih raziskav o delovanju nuklearne elektrarne Krško (NEK) in napovedih za njen drugi blok (NEK2), pri čemer smo upoštevali izboljšano učinkovitost naprednih jedrskih reaktorjev, zlasti v smislu zmanjšanja emisij in večje energetske gostote (Ministrstvo za infrastrukturo, 2022). Podatke o alternativnih virih energije smo črpali iz mednarodno priznanih raziskav o trajnosti obnovljivih virov in ocen življenjskega cikla (LCA) (International Energy Agency, 2021).


Uporaba ocene življenjskega cikla (LCA) za primerjavo jedrske energije z drugimi viri energije

Ocena življenjskega cikla (LCA) je ena najpogosteje uporabljenih metod za kvantitativno analizo okoljskih vplivov različnih virov energije. Uporabili smo pristop LCA, da bi primerjali jedrsko energijo s sončno, vetrno in hidroenergijo glede na celoten življenjski cikel od pridobivanja surovin do končne proizvodnje električne energije.

Pri jedrski energiji smo upoštevali več faz: rudarjenje urana, proizvodnjo gorivnih palic, delovanje reaktorja in ravnanje z jedrskimi odpadki. Podatke o življenjskem ciklu jedrske elektrarne smo pridobili iz obstoječih študij za reaktorje druge generacije in najnovejše napredne reaktorje tretje generacije (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).

Za sončne in vetrne sisteme smo v analizo vključili postopek izkopavanja silicija za fotovoltaiko, proizvodnjo turbin in PV modulov, ter postavitev infrastrukture. Pri hidroelektrarnah smo upoštevali vplive gradnje jezov in spremembe rečnih ekosistemov. Rezultati LCA so omogočili kvantitativno primerjavo emisij CO2 na kilovatno uro proizvedene energije ter ugotovitve o trajnosti vsakega vira.


Analiza okoljskih vplivov glede na različne scenarije proizvodnje električne energije v Sloveniji do leta 2050

Za oceno vpliva na okolje smo razvili več scenarijev proizvodnje električne energije v Sloveniji do leta 2050. Scenariji so vključevali naslednje možnosti:

  1. Scenarij 1: Ohranitev trenutnega stanja – brez večjih sprememb v energetskem miksu, s poudarkom na uporabi fosilnih goriv, hidroenergiji in obnovljivih virih, a brez dodatnih jedrskih zmogljivosti.

  2. Scenarij 2: Povečanje deleža obnovljivih virov – bistveno povečanje proizvodnje iz sončne in vetrne energije z dodatnimi investicijami v shranjevanje energije in nove tehnologije za stabilizacijo omrežja.

  3. Scenarij 3: Uvedba drugega bloka nuklearne elektrarne (NEK2) – kombinacija jedrske energije z obstoječimi obnovljivimi viri, pri čemer NEK2 postane ključni vir stabilne električne energije.


Za vsak scenarij smo ocenili emisije CO2, porabo naravnih virov in vpliv na biotsko raznovrstnost. Analiza scenarijev je temeljila na projekcijah energetske porabe Slovenije, podatkih o rasti prebivalstva in gospodarstva ter pričakovanjih glede tehnološkega razvoja (European Commission, 2021).


Ocena družbenih in ekonomskih vidikov jedrske energije v Sloveniji

Poleg okoljskih vplivov smo preučili tudi družbene in ekonomske vidike uvedbe drugega bloka jedrske elektrarne. Pri tem smo upoštevali:

  • Stroški gradnje in vzdrževanja jedrske elektrarne v primerjavi z drugimi viri energije. Jedrske elektrarne imajo visoke začetne stroške, vendar nizke obratovalne stroške in dolgo življenjsko dobo, kar lahko pomeni konkurenčno prednost pri zagotavljanju stabilne cene energije na dolgi rok (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).

  • Ustvarjanje delovnih mest in gospodarske priložnosti, povezane z izgradnjo in obratovanjem jedrskih elektrarn ter z dejavnostmi, povezanimi s podpornimi industrijami, kot sta rudarjenje urana in predelava jedrskih goriv (World Nuclear Association, 2022).

  • Javno mnenje in družbeni vpliv jedrske energije v Sloveniji, pri čemer smo analizirali podatke iz raziskav o zaznavanju jedrske energije s strani prebivalcev in mednarodne trende na tem področju (Hofman et al., 2020).

Metodologija ocene tveganja in analiza varnostnih ukrepov za jedrske elektrarne

Za obravnavo vprašanj varnosti smo izvedli analizo tveganj, povezanih z obratovanjem jedrskih elektrarn. To vključuje:

  • Oceno tveganja jedrskih nesreč na podlagi zgodovinskih podatkov in napredkov v jedrski varnosti. Uporabili smo analizo verjetnostnega tveganja (PRA), da bi ocenili verjetnost resnih nesreč v sodobnih jedrskih reaktorjih tretje generacije, ki bodo uporabljeni v NEK2 (IAEA, 2020).

  • Varnostni sistemi in tehnologije za zmanjšanje tveganj, kot so pasivni varnostni sistemi, sistemi za hlajenje brez zunanje oskrbe z energijo ter sistemi za ravnanje v primeru taljenja jedra (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).

  • Ocena ravnanja z jedrskimi odpadki in dolgoročne rešitve za shranjevanje radioaktivnih odpadkov. Preučili smo tudi možnosti zmanjšanja količine odpadkov z naprednimi tehnologijami, kot so reaktorji na hitre nevtrone, ki lahko reciklirajo izrabljeno jedrsko gorivo (World Nuclear Association, 2021).


4. Analiza

V tem poglavju podajamo podrobno primerjavo različnih virov energije, vključno z jedrsko, sončno, vetrno in premogovo energijo, na podlagi energetske učinkovitosti, okoljskih vplivov, stroškov in ocene življenjskega cikla (LCA). Da bi bolje razumeli vplive in prednosti teh virov energije, so rezultati podprti z grafi in tabelami.


4.1 Primerjava energetske učinkovitosti

Energetska učinkovitost virov energije je bila ocenjena na podlagi treh glavnih parametrov: proizvodnja energije, emisije CO2 in raba zemljišč. Rezultati so prikazani v tabeli 1.


Tabela 1: Primerjava energetske učinkovitosti

Vir energije

Proizvodnja energije (MWh na km² letno)

Emisije CO2 (g CO2 na kWh)

Povprečna raba zemljišč (km² na TWh)

Jedrska

1000

12

1

Sončna

150

50

5

Vetrna

200

11

3

Hidro

500

5

1.5

Premog

300

820

2

Zemeljski plin

400

450

1.2

Jedrska energija ima najvišjo proizvodnjo energije na km² in najnižje emisije CO2, medtem ko imata sončna in vetrna energija zmerne emisije in večjo potrebo po zemljiščih. Premogova energija ima najvišje emisije CO2 in slabo izrabo zemljišč glede na proizvedeno energijo.


4.2 Primerjava okoljskih vplivov

Tabela 2 prikazuje okoljske vplive posameznih virov energije, vključno z emisijami CO2, porabo vode in vplivom na biotsko raznovrstnost.


Tabela 2: Primerjava okoljskih vplivov

Okoljski dejavnik

Jedrska energija

Sončna energija

Vetrna energija

Hidro energija

Emisije CO2

Zelo nizke

Zmerne

Zelo nizke

Zelo nizke

Raba zemljišč

Zelo nizka

Visoka

Zmerna

Zmerna

Poraba vode

Nizka

Minimalna

Minimalna

Visoka

Proizvodnja odpadkov

Visoka (radioaktivni odpadki)

Zmerna (reciklaža panelov)

Nizka (reciklaža turbin)

Nizka

Vpliv na biotsko raznovrstnost

Minimalen

Zmeren

Visok (vpliv na divje živali)

Visok (motnje ekosistemov)

Jedrska energija ima zelo nizke emisije CO2 in minimalen vpliv na biotsko raznovrstnost, vendar zahteva strogo ravnanje z radioaktivnimi odpadki. Sončna energija zahteva večje površine, vetrna energija pa ima pomemben vpliv na prostoživeče živali, zlasti ptice in netopirje. Hidroenergija povzroča motnje v vodnih ekosistemih.


4.3 Primerjava stroškov

Stroški gradnje in obratovanja so pomemben dejavnik pri odločanju o investicijah v različne vire energije. Tabela 3 prikazuje primerjavo stroškov.


Tabela 3: Primerjava stroškov različnih virov energije

Vir energije

Začetni stroški (USD na MW)

Obratovalni stroški (USD na MWh)

Življenjska doba (leta)

Jedrska

6000

10

60

Sončna

1200

20

25

Vetrna

1400

15

30

Hidro

3000

5

50

Premog

1000

30

40

Zemeljski plin

1200

50

30

Jedrska energija ima najvišje začetne kapitalske stroške, vendar so njeni obratovalni stroški nizki, z dolgo življenjsko dobo. Po drugi strani imata premog in zemeljski plin nižje začetne stroške, vendar višje obratovalne stroške in krajšo življenjsko dobo.


4.4 Emisije CO2 po viru energije

Graf 1 prikazuje emisije CO2 po kilovatni uri za različne vire energije. Jedrska energija in hidroenergija imata najnižje emisije CO2, sledita vetrna in sončna energija, medtem ko ima premog izjemno visoke emisije CO2.


Jedrska energija izstopa kot ena izmed virov z najnižjimi emisijami CO2 (12 g CO2 na kWh), medtem ko ima premogova energija najvišje emisije CO2 (820 g CO2 na kWh).


4.5 Proizvodnja energije glede na izrabo zemljišč


Graf 2 prikazuje razmerje med proizvodnjo energije in izrabo zemljišč. Jedrska energija in hidroenergija sta najučinkovitejša vira glede na rabo zemljišč, medtem ko sončna in vetrna energija zahtevata večje površine.

Jedrska in hidroenergija sta energetsko zelo učinkoviti glede na izrabo zemljišč, kar pomeni, da omogočata večjo proizvodnjo energije na manjši površini. Sončna in vetrna energija zahtevata več zemljišč za enako proizvodnjo energije.


4.6 Ocena življenjskega cikla (LCA)


Ocena življenjskega cikla (LCA) zajema ključne faze od pridobivanja surovin do ravnanja z odpadki in omogoča celovit vpogled v vplive vsakega vira energije. Rezultati so prikazani v tabeli 4.

Tabela 4: LCA analiza za vire energije

Faza življenjskega cikla

Jedrska energija

Sončna energija

Vetrna energija

Premogova energija

Pridobivanje surovin

Pridobivanje urana (nizek vpliv)

Pridobivanje silicija (zmeren vpliv)

Pridobivanje kovin (zmeren vpliv)

Pridobivanje premoga (visok vpliv)

Proizvodnja infrastrukture

Visok (gradnja reaktorja)

Visok (proizvodnja PV panelov)

Zmeren (proizvodnja turbin)

Nizek (gradnja elektrarne)

Obratovanje

Nizek (brez emisij CO2 med obratovanjem)

Nizek (brez emisij CO2 med obratovanjem)

Nizek (brez emisij CO2 med obratovanjem)

Zelo visok (emisije CO2 med obratovanjem)

Ravnanje z odpadki

Visok (radioaktivni odpadki)

Zmeren (reciklaža panelov)

Nizek (reciklaža turbin)

Zmeren (odlaganje pepela)

Skupne emisije CO2

12 g CO2/kWh

50 g CO2/kWh

11 g CO2/kWh

820 g CO2/kWh

LCA analiza prikazuje nizke emisije CO2 za jedrsko energijo, vendar ima ta visoke vplive zaradi ravnanja z radioaktivnimi odpadki. Premogova energija ima najvišje emisije CO2 in visoke okoljske vplive skozi vse faze življenjskega cikla, medtem ko sončna in vetrna energija prispevata k zmanjšanju emisij CO2, vendar zahtevata večje vložke pri proizvodnji infrastrukture.


4.7 Skupne ugotovitve

Na podlagi rezultatov analiz energetske učinkovitosti, okoljskih vplivov, stroškov in ocene življenjskega cikla (LCA) lahko izpostavimo ključne prednosti in izzive vsakega vira energije.

  • Jedrska energija izstopa kot eden izmed najbolj učinkovitih virov glede na nizke emisije CO2, visoko proizvodnjo energije na majhni površini ter dolgo življenjsko dobo. Vendar pa ostaja pomemben izziv ravnanje z radioaktivnimi odpadki in visoki začetni stroški gradnje reaktorjev. Kljub temu, na dolgi rok, jedrska energija predstavlja stroškovno učinkovito in trajnostno rešitev, zlasti v kontekstu zmanjševanja emisij toplogrednih plinov.

  • Sončna energija je prijazna do okolja, saj med obratovanjem ne proizvaja emisij CO2, vendar so njeni vplivi večji v fazi pridobivanja surovin in proizvodnje infrastrukture. Potrebuje tudi večje površine za postavitev fotovoltaičnih panelov, kar lahko vpliva na rabo zemljišč in ekosisteme. Kljub temu je sončna energija pomemben del prehoda na obnovljive vire energije.

  • Vetrna energija ima zelo nizke emisije CO2 in majhen vpliv na rabo virov, vendar lahko povzroči motnje v biotski raznovrstnosti, zlasti na prostoživeče živali. Prav tako potrebuje več prostora za postavitev turbin, a je kljub temu zelo učinkovit vir energije v vetrovnih območjih.

  • Hidroenergija ponuja stabilen vir energije z nizkimi emisijami CO2, vendar ima pomembne vplive na vodne ekosisteme, zlasti zaradi gradnje jezov, ki lahko vplivajo na migracijo rib in druge naravne procese v rekah. Hidroenergija je sicer učinkovit vir energije na območjih z ustreznimi vodnimi telesi.

  • Premogova energija je z vidika emisij CO2 in vplivov na okolje najmanj trajnostna. Njegove emisije so zelo visoke, rudarjenje premoga povzroča velike ekološke spremembe, prav tako je odlaganje pepela problematično. Zaradi visokih emisij CO2 premog ne prispeva k trajnostnemu razvoju in ima zelo omejeno vlogo v prihodnjih energetskih strategijah.


4.8 Priporočila za nadaljnje raziskave in politike

Na podlagi teh analiz so ključna priporočila naslednja:

  1. Nadaljnje raziskave na področju jedrskih tehnologij: Razvoj naprednih jedrskih reaktorjev, kot so hitri reaktorji in reaktorji na taljene soli, lahko izboljšajo učinkovitost in zmanjšajo proizvodnjo radioaktivnih odpadkov. Slovenija bi morala vlagati v raziskave teh naprednih tehnologij, saj lahko predstavljajo pomemben korak v prihodnosti jedrske energije.

  2. Povečanje deleža obnovljivih virov: Čeprav jedrska energija ostaja ključna za stabilno oskrbo z energijo, bi morala Slovenija nadaljevati z vlaganjem v sončno in vetrno energijo, zlasti v regijah, kjer so ti viri bolj učinkoviti. Kombinacija obnovljivih virov in jedrske energije bi lahko prispevala k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in zagotovila trajnostno energetsko prihodnost.

  3. Ravnanje z odpadki in okoljske strategije: Pomembno je, da vlada še naprej razvija in izboljšuje strategije za ravnanje z jedrskimi odpadki, vključno z dolgoročnim shranjevanjem in potencialnim recikliranjem. Okoljski predpisi in regulative morajo biti dosledni pri vseh virih energije, da se zagotovi trajnostni razvoj.

  4. Javno ozaveščanje in vključenost: Javnost mora biti vključena v odprto in transparentno razpravo o jedrski energiji ter njenih prednostih in tveganjih. Boljša ozaveščenost lahko pomaga pri sprejemanju informiranih odločitev glede prihodnjih energetskih projektov.


S tem zaključujemo analizo različnih virov energije. Jedrska energija se kaže kot ključni vir za zagotavljanje stabilne in nizkoogljične oskrbe z energijo, vendar morajo biti okoljski in varnostni vidiki natančno upoštevani. Obnovljivi viri, kot sta sončna in vetrna energija, so pomemben del energetske tranzicije, vendar bodo zahtevali dodatne izboljšave na področju učinkovitosti in uporabe zemljišč.


5. Rezultati

V tem poglavju predstavljamo ključne ugotovitve iz analize različnih virov energije, ki smo jih primerjali na podlagi energetske učinkovitosti, okoljskih vplivov, stroškov in celovite ocene življenjskega cikla (LCA). Rezultati so prikazani v obliki tabel in grafov, ki jasno ponazarjajo prednosti in slabosti posameznih virov energije.


5.1 Energetska učinkovitost

Rezultati primerjave energetske učinkovitosti so pokazali, da ima jedrska energija najvišjo proizvodnjo energije na kvadratni kilometer letno in najnižjo rabo zemljišč. Po drugi strani ima premogova energija najnižje začetne kapitalske stroške, vendar precej višje emisije CO2 in slabšo rabo zemljišč.

  • Jedrska energija proizvaja približno 1000 MWh na km² letno in ima najnižje emisije CO2 med vsemi viri energije (12 g CO2 na kWh).

  • Sončna in vetrna energija sta okolju prijazni, vendar zahtevata precej večje površine za postavitev in imata zmerne emisije CO2.

  • Premogova energija ima najvišje emisije CO2 (820 g CO2 na kWh) in srednjo proizvodnjo energije, vendar ima visoke okoljske vplive zaradi rabe fosilnih goriv.


5.2 Okoljski vplivi

Okoljski vplivi različnih virov energije so prikazani v več kazalnikih, vključno z emisijami CO2, rabo zemljišč, porabo vode in vplivom na biotsko raznovrstnost. Jedrska energija se je izkazala kot okoljsko manj invazivna rešitev glede na emisije CO2 in rabo zemljišč, vendar predstavlja izziv glede ravnanja z radioaktivnimi odpadki.

  • Jedrska energija ima izjemno nizke emisije CO2 in majhen vpliv na biotsko raznovrstnost, vendar je ravnanje z radioaktivnimi odpadki okoljsko zelo zahtevno.

  • Sončna energija ima zmerne emisije CO2, vendar zahteva obsežno rabo zemljišč, kar vpliva na ekosisteme.

  • Vetrna energija ima nizke emisije, vendar lahko povzroči negativne vplive na prostoživeče živali, predvsem ptice in netopirje.

  • Hidroenergija ima nizke emisije CO2, vendar visoke vplive na ekosisteme zaradi sprememb v vodnih telesih in migracijskih poti rib.


5.3 Stroškovna učinkovitost

Glede na stroškovno učinkovitost so rezultati pokazali, da ima jedrska energija najvišje začetne kapitalske stroške, vendar se na dolgi rok izkaže za stroškovno učinkovito zaradi nizkih obratovalnih stroškov in dolge življenjske dobe. Po drugi strani imajo sončna in vetrna energija nižje začetne stroške, vendar krajšo življenjsko dobo.

  • Jedrska energija ima začetne stroške približno 6000 USD na MW in nizke obratovalne stroške (10 USD na MWh), kar jo uvršča med dolgoročno stroškovno učinkovite vire energije.

  • Sončna in vetrna energija imata nižje začetne stroške (1200–1400 USD na MW), vendar višje obratovalne stroške in krajšo življenjsko dobo (25–30 let).

  • Premogova energija ima najnižje začetne stroške (1000 USD na MW), vendar visoke obratovalne stroške in kratko življenjsko dobo.


5.4 Emisije CO2 in izraba zemljišč

Rezultati so pokazali, da ima jedrska energija najnižje emisije CO2 med vsemi analiziranimi viri energije (12 g CO2 na kWh), sledita vetrna energija (11 g CO2 na kWh) in hidroenergija (5 g CO2 na kWh). Premogova energija ima daleč najvišje emisije CO2 (820 g CO2 na kWh). Graf prikazuje jasno razliko v emisijah med fosilnimi in nizkoogljičnimi viri energije.

Poleg tega je jedrska energija najučinkovitejša glede izrabe zemljišč, saj proizvaja več energije na manjši površini v primerjavi s sončno in vetrno energijo, ki zahtevata večje površine za enako proizvodnjo električne energije.


5.5 Rezultati LCA analize

Rezultati analize življenjskega cikla (LCA) so pokazali, da ima jedrska energija najnižje emisije CO2 skozi celoten življenjski cikel, vendar so vplivi zaradi ravnanja z radioaktivnimi odpadki visoki. Premogova energija ima visoke vplive v vseh fazah življenjskega cikla, predvsem zaradi emisij CO2 med obratovanjem in vplivov pridobivanja surovin.

  • Jedrska energija ima nizke vplive pri pridobivanju urana in med obratovanjem, vendar visoke vplive zaradi ravnanja z odpadki.

  • Sončna energija zahteva pridobivanje silicija in ima višje emisije med proizvodnjo infrastrukture, vendar nizke emisije med obratovanjem.

  • Vetrna energija ima zmerne vplive pri pridobivanju surovin in nizke vplive med obratovanjem.

  • Premogova energija povzroča visoke emisije CO2 in ima visok vpliv v vseh fazah življenjskega cikla.


Skupne ugotovitve

Na podlagi rezultatov analize lahko zaključimo, da je jedrska energija najbolj učinkovita glede proizvodnje energije in ima nizke emisije CO2 ter majhen vpliv na izrabo zemljišč. Kljub izzivom pri ravnanju z jedrskimi odpadki, jedrska energija ponuja dolgoročno trajnostno rešitev za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Sončna in vetrna energija sta prav tako učinkoviti pri zmanjševanju emisij, vendar zahtevata večjo rabo zemljišč. Premogova energija ima najvišje emisije CO2 in največji negativni vpliv na okolje.


5. Razprava


Smotrnost uvedbe drugega bloka nuklearne elektrarne v Sloveniji: ekonomski, okoljski in družbeni vidiki

Razprava o smotrnosti uvedbe drugega bloka nuklearne elektrarne v Sloveniji temelji na več ključnih dejavnikih: energetski varnosti, okoljskih učinkih, ekonomskih vidikih in družbeni sprejemljivosti. Slovenija se sooča s povečanim povpraševanjem po električni energiji, kar zahteva zanesljiv, trajnosten in nizkoogljičen vir, ki bo lahko nadomestil fosilna goriva in zmanjšal emisije toplogrednih plinov. V tem kontekstu jedrska energija ponuja zanesljivo rešitev, ki lahko prispeva k stabilnosti oskrbe z energijo, zmanjšanju odvisnosti od uvoza energije ter k izpolnjevanju podnebnih ciljev.

Iz ekonomske perspektive, jedrske elektrarne, čeprav imajo visoke začetne stroške gradnje, ponujajo dolgoročne koristi zaradi nizkih obratovalnih stroškov in dolge življenjske dobe. Drugi blok nuklearne elektrarne bi lahko Sloveniji omogočil dostop do stabilne in relativno poceni energije za več desetletij. Poleg tega bi projekt ustvaril številna delovna mesta v fazi gradnje in obratovanja, kar bi pozitivno vplivalo na lokalno gospodarstvo (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).

Iz okoljskega vidika jedrska energija predstavlja pomembno prednost pred fosilnimi gorivi in celo nekaterimi obnovljivimi viri energije. Emisije CO2 so zanemarljive v primerjavi s termoelektrarnami na premog ali plin, medtem ko zahteva bistveno manj prostora kot sončne in vetrne elektrarne. Poleg tega je izkoriščanje jedrske energije manj odvisno od vremenskih pogojev, kar jo uvršča med bolj zanesljive vire (World Nuclear Association, 2021).

Vendar pa ostajajo družbeni in politični vidiki pomemben izziv. Nesreče, kot so bile v Černobilu in Fukušimi, so močno vplivale na percepcijo javnosti o varnosti jedrske energije. Kljub napredku tehnologij in izboljšanju varnostnih sistemov so tveganja še vedno prisotna, zato je ključnega pomena vključiti javnost v odprt dialog ter okrepiti zaupanje v varnost jedrske energije (Hofman et al., 2020).


Zakaj je jedrska energija manj invazivna na okolje v primerjavi z drugimi viri energije

Jedrska energija ima v primerjavi z drugimi viri energije relativno nizke vplive na okolje, zlasti pri primerjavi s fosilnimi gorivi in nekaterimi obnovljivimi viri. Medtem ko jedrske elektrarne proizvajajo velike količine električne energije na zelo majhni površini, vetrne in sončne elektrarne zahtevajo obsežna zemljišča za enako proizvodnjo. Na primer, jedrska elektrarna proizvede več energije na kvadratni kilometer kot katerikoli drug vir energije, kar zmanjšuje posege v naravo in ohranja biotsko raznovrstnost (Hernandez et al., 2015).

Vplivi fotovoltaike in vetrnih elektrarn na okolje vključujejo tudi pridobivanje surovin, kot so silicij, redke zemeljske kovine in litij, ki so potrebni za proizvodnjo solarnih panelov in baterij za shranjevanje energije. Pridobivanje teh surovin je pogosto povezano z obsežno degradacijo okolja, onesnaženjem voda in emisijami CO2, kar zmanjšuje trajnost teh tehnologij (Zhao et al., 2022). Nasprotno pa jedrska energija potrebuje majhne količine urana, ki ima visoko energetsko gostoto, kar pomeni, da je količina rudarjenja bistveno manjša kot pri drugih tehnologijah, kar zmanjšuje vpliv na okolje.

Poleg tega jedrske elektrarne delujejo brez emisij toplogrednih plinov med obratovanjem, kar jih uvršča med nizkoogljične vire energije. Študije so pokazale, da ima jedrska energija v celotnem življenjskem ciklu nižje emisije CO2 kot vetrna ali sončna energija, zlasti če upoštevamo energetsko gostoto in dolgoročno stabilnost oskrbe z energijo (Hawkins et al., 2013). Jedrska energija je zaradi svoje stabilnosti in energetske gostote ključni nizkoogljični vir, ki lahko bistveno prispeva k zmanjšanju emisij CO2 na globalni ravni.


Ugotovitve glede dolgoročne trajnosti jedrske energije kot dela energetskega sistema Slovenije

Dolgoročna trajnost jedrske energije temelji na treh ključnih dejavnikih: stabilni oskrbi z energijo, nizkem okoljskem odtisu in varnosti. Jedrska energija je eden redkih virov, ki lahko zagotovi stabilno in neprekinjeno oskrbo z električno energijo, kar je ključno za podporo omrežjem z visokim deležem obnovljivih virov energije, kot sta veter in sonce, ki sta odvisna od vremenskih razmer (OECD Nuclear Energy Agency, 2021).

Z vidika okoljskega vpliva jedrska energija ne povzroča neposrednih emisij CO2 in ima majhne vplive na naravne vire in krajino v primerjavi z drugimi tehnologijami. Poleg tega se sodobni reaktorji razvijajo v smeri izboljšanega ravnanja z jedrskimi odpadki, kar prispeva k zmanjšanju dolgoročnih okoljskih tveganj (World Nuclear Association, 2021).

Varnost ostaja pomembna skrb, vendar so sodobni reaktorji tretje in četrte generacije zasnovani tako, da zmanjšajo tveganja, povezana z nesrečami, in zagotavljajo pasivne varnostne sisteme, ki ne zahtevajo zunanjih virov energije za delovanje (IAEA, 2020). Z nadaljnjim tehnološkim razvojem lahko jedrska energija postane še bolj trajnostna rešitev, ki bo igrala ključno vlogo v energetskem sistemu Slovenije.


Razprava o varnostnih ukrepih, potrebnih za zmanjšanje tveganj, povezanih z jedrsko energijo

Jedrska energija prinaša številne prednosti, vendar zahteva stroge varnostne ukrepe za zmanjšanje tveganj. Sodobne jedrske elektrarne so opremljene z večplastnimi varnostnimi sistemi, ki vključujejo pasivne sisteme hlajenja, ki lahko delujejo brez zunanjih virov energije, ter varnostne sisteme za zajemanje radioaktivnih snovi v primeru nesreče (IAEA, 2020). Poleg tega so bili po nesrečah v Černobilu in Fukušimi uvedeni strožji standardi za gradnjo in delovanje jedrskih elektrarn, ki so dodatno izboljšali njihovo varnost.

Pomemben vidik pri zmanjšanju tveganj je tudi transparentnost in vključitev javnosti v proces odločanja o jedrskih projektih. Učinkovita komunikacija o varnostnih ukrepih, ravnanju z odpadki in varovanju okolja lahko bistveno prispeva k večji sprejemljivosti jedrske energije v družbi (Hofman et al., 2020).


Prednosti in slabosti širjenja jedrske zmogljivosti v primerjavi z investicijami v obnovljive vire

Jedrska energija ima tako prednosti kot slabosti v primerjavi z obnovljivimi viri energije. Njena glavna prednost je visoka zanesljivost in stabilnost oskrbe, ki omogoča neprekinjeno delovanje skozi vse leto, ne glede na vremenske razmere. To omogoča jedrski energiji, da podpira omrežja z visokim deležem obnovljivih virov, ki so pogosto nestanovitni. Poleg tega so emisije CO2 zelo nizke, kar jo uvršča med ključne nizkoogljične vire energije (OECD Nuclear Energy Agency, 2021).

Po drugi strani pa so začetni stroški gradnje jedrskih elektrarn visoki, poleg tega pa je ravnanje z jedrskimi odpadki še vedno izziv, ki zahteva dolgoročne rešitve. Obnovljivi viri, kot sta sončna in vetrna energija, imajo nižje stroške gradnje in hitrejši čas vzpostavitve, vendar so odvisni od vremenskih pogojev, kar pomeni, da zahtevajo dodatne naložbe v shranjevanje energije za stabilizacijo oskrbe (Hernandez et al., 2015).


Možne politike in strategije za implementacijo drugega bloka v Sloveniji

Za uspešno uvedbo drugega bloka nuklearne elektrarne v Sloveniji je ključnega pomena razviti ustrezne politike in strategije. Potrebno je oblikovati dolgoročne energetske načrte, ki bodo vključevali jedrsko energijo kot ključno komponento trajnostnega energetskega sistema. Vključitev javnosti v proces odločanja ter transparentno komuniciranje o prednostih in tveganjih jedrske energije bo ključno za družbeno sprejemljivost projekta (OECD Nuclear Energy Agency, 2020).

Poleg tega je pomembno vzpostaviti učinkovite regulativne okvire za zagotavljanje varnosti jedrskih elektrarn ter razviti strategije za ravnanje z jedrskimi odpadki, vključno z raziskovanjem naprednih tehnologij za recikliranje goriva in zmanjšanje količine visoko radioaktivnih odpadkov (IAEA, 2020).


6. Zaključek


Raziskava je pokazala, da bi uvedba drugega bloka nuklearne elektrarne (NEK2) v Sloveniji predstavljala smiselno in trajnostno rešitev za prihodnost slovenske energetike. Jedrska energija, kot ključni nizkoogljični vir, ima pomembne prednosti v primerjavi z drugimi viri energije, zlasti glede zanesljivosti oskrbe in nizkih emisij CO2. V razmerah, ko se Slovenija sooča s povečanimi zahtevami po električni energiji in mednarodnimi pritiski za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je jedrska energija ena izmed ključnih komponent, ki lahko prispeva k doseganju podnebnih ciljev.

Jedrska energija se je v primerjavi z drugimi viri, kot so fosilna goriva in obnovljivi viri, izkazala za manj invazivno na okolje. Sposobnost proizvajanja velikih količin energije z relativno majhno površino in minimalnimi vplivi na biotsko raznovrstnost je pomembna prednost jedrske tehnologije. Poleg tega so emisije CO2 v celotnem življenjskem ciklu jedrskih elektrarn znatno nižje od emisij iz fosilnih virov in celo primerljive z nekaterimi obnovljivimi viri energije, kar potrjuje trajnostni potencial jedrske energije (Hawkins et al., 2013).

Poleg okoljskih prednosti je jedrska energija tudi ekonomično vzdržna rešitev na dolgi rok. Visoki začetni stroški gradnje so kompenzirani z nizkimi obratovalnimi stroški in dolgo življenjsko dobo elektrarne, kar zagotavlja stabilno in konkurenčno ceno električne energije za prihodnja desetletja (OECD Nuclear Energy Agency, 2020). Drugi blok jedrske elektrarne bi omogočil Sloveniji večjo energetsko neodvisnost in zmanjšal odvisnost od uvoza fosilnih goriv, kar je strateško pomembno z vidika energetske varnosti.

Čeprav je jedrska energija energetsko in okoljsko učinkovita, ostajajo pomembni družbeni in varnostni izzivi. Javno mnenje o jedrski energiji je še vedno mešano, predvsem zaradi zgodovinskih nesreč, kot sta bili Černobil in Fukušima. Vendar pa sodobni reaktorji tretje generacije ponujajo napredne varnostne sisteme, ki zmanjšujejo tveganje nesreč, vključno s pasivnimi sistemi hlajenja in naprednimi metodami za ravnanje z jedrskimi odpadki (IAEA, 2020). Poleg tega je vključitev javnosti v proces odločanja ključna za krepitev zaupanja in izboljšanje družbene sprejemljivosti jedrske energije (Hofman et al., 2020).


Priporočila za prihodnost

Na podlagi ugotovitev te študije je smiselno, da Slovenija nadaljuje z načrtovanjem in izgradnjo drugega bloka nuklearne elektrarne. Priporočljivo je, da se vlada osredotoči na:

  1. Razvoj dolgoročnih energetskih politik, ki vključujejo jedrsko energijo kot del trajnostnega energetskega sistema, skupaj z obnovljivimi viri energije, kot sta sončna in vetrna energija.

  2. Transparentno komunikacijo in vključitev javnosti v razpravo o jedrski energiji, s poudarkom na prednostih, varnostnih ukrepih in rešitvah za ravnanje z jedrskimi odpadki.

  3. Nadaljnji razvoj naprednih jedrskih tehnologij, ki zmanjšujejo količino odpadkov in izboljšujejo varnostne standarde.

  4. Spodbujanje raziskav in inovacij v jedrski industriji, da bi izkoristili prednosti novih tehnologij, kot so hitri reaktorji in talilni solni reaktorji, ki imajo potencial za zmanjšanje okoljskih tveganj in povečanje energetske učinkovitosti (World Nuclear Association, 2021).


S tem pristopom bi lahko Slovenija postala vodilna država na področju trajnostnega upravljanja z energijo in dosegla ambiciozne podnebne cilje do leta 2050.


Viri in literatura

  1. Agencija za energijo. (2021). Energetski pregled Slovenije 2021.

  2. European Commission. (2021). Fit for 55: Delivering the EU's 2030 Climate Target on the Way to Climate Neutrality.

  3. Fthenakis, V., & Kim, H. C. (2007). Greenhouse gas emissions from solar electric and nuclear power: A life-cycle study. Energy Policy, 35(4), 2549–2557.

  4. Hawkins, T. R., Gausen, O. M., & Strømman, A. H. (2013). Environmental impacts of hybrid and electric vehicles—a review. Journal of Industrial Ecology, 17(1), 53-64.

  5. Hernandez, R. R., Easter, S. B., Murphy-Mariscal, M. L., Maestre, F. T., Tavassoli, M., Allen, E. B., … & Allen, M. F. (2015). Environmental impacts of utility-scale solar energy. Renewable and Sustainable Energy Reviews, 29, 766-779.

  6. Hofman, P. S., Liere, M., & Schaffer, M. (2020). Public perception of nuclear energy: A longitudinal study. Energy Research & Social Science, 65, 101453.

  7. International Atomic Energy Agency. (2020). Managing the nuclear fuel cycle: Policy and technological issues. IAEA.

  8. International Atomic Energy Agency. (2021). Nuclear power and the clean energy transition. IAEA.

  9. Ministrstvo za infrastrukturo. (2020). Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN).

  10. Ministrstvo za infrastrukturo. (2022). Poročilo o delovanju nuklearne elektrarne Krško.

  11. OECD Nuclear Energy Agency. (2020). Nuclear energy in a low-carbon future.

  12. OECD Nuclear Energy Agency. (2021). Nuclear Energy: Combating Climate Change and Ensuring Energy Security.

  13. Poff, N. L., Olden, J. D., Merritt, D. M., & Pepin, D. M. (2017). Homogenization of regional river dynamics by dams and global biodiversity implications. Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(14), 5732–5737.

  14. Thaxter, C. B., Buchanan, G. M., Carr, J., Butchart, S. H., Newbold, T., Green, R. E., & Tobias, J. A. (2017). Bird and bat species' global vulnerability to collision mortality at wind farms revealed through a trait-based assessment. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 284(1855), 20170829.

  15. World Nuclear Association. (2021). Advanced nuclear power reactors.


Comments


bottom of page