top of page

Uspeh slovenskih podjetnikov: Belektron na vrhu, Akrapovič največji zaposlovalec

Pripravil: Igor Grofelnik


Skoraj tretjina največjih 600 podjetij v Sloveniji je v lasti slovenskih podjetnikov in podjetnic. Mnogi so svojo poslovno pot začeli pred 30 leti v garažah, z obrtjo ali hobijem, nekateri pa sploh še niso obstajali. Danes je največje podjetje v lasti podjetnika glede na prihodke od prodaje Belektron Boštjana Bandlja, ki je leta 2022 ustvarilo 3,16 milijarde evrov. Največji zaposlovalec med temi podjetji je Akrapovič s 1663 zaposlenimi, medtem ko najvišje povprečne plače izplačuje podjetje Valiant, kot poroča revija Podjetna Slovenija.


Med največjimi podjetji po prihodkih Belektronu sledijo Orbico, podjetje v lasti Branka Roglića, s 330 milijoni evrov prihodkov, Moro&Kunst v lasti Irene Kunstelj Moro s 242 milijoni evrov, Valiant v lasti Janeza Lotriča in Ksenije Pirš Stupan, ter Jagros, ki je v lasti družine Jager.


Med prvih deset največjih podjetij v lasti slovenskih podjetnikov sodijo še: Akrapovič, ki proizvaja izpušne sisteme, Riko, industrijsko in gradbeno podjetje, proizvajalec jeklenih izdelkov ADK, gostinsko in trgovsko podjetje Rastoder ter podjetje za ravnanje z odpadki Surovina.


Največji zaposlovalci so poleg Akrapoviča še: prevoznik Nomago (875 zaposlenih), proizvajalec bovdenov in plastike TBP (848 zaposlenih), Jagros (825 zaposlenih), Sintal (756 zaposlenih), družba za oskrbo starejših Deos (713 zaposlenih) in Salomon (699 zaposlenih), ki se ukvarja s tiskom in obdelavo odpadkov.


Med podjetniškimi skupinami izstopajo Adventura Investments (v lasti Darka in Tilena Klariča), Rastoder, Plasta Franca Freliha, G4 Group družine Gregorčič in Cablex.


Najvišje povprečne plače izplačuje Valiant s 7303 evri, sledijo Moro&Kunst (5612 evrov), Medis (4630 evrov), Intrade (4451 evrov) in Belektron (4256 evrov).


Najvišjo dodano vrednost na zaposlenega ima Belektron (3,55 milijona evrov), sledi proizvajalec solarnih modulov Bisol Proizvodnja (2,23 milijona evrov) ter prodajalec lesenih konstrukcij Euroforest.


Podjetja na lestvicah niso nujno najbogatejša, a so v lasti podjetnikov, ki ustvarjajo delovna mesta, plačujejo davke in prispevke ter imajo sedež v Sloveniji.




Comments


bottom of page